Urządzenia chłodnicze w wykonaniu morskim
Agregaty wody lodowej typu WCH
Chillery (zespoły do chłodzenia wody) są kompaktowymi urządzeniami przystosowanymi do chłodzenia wodą słodką lub solanką. W zależności od potrzeb istnieje możliwość zastosowania specjalnych materiałów (np. wykonanie nisko magnetyczne), specjalnych zabezpieczeń (np. amortyzatory szokowe), niestandardowego zasilania, sterowania, odbiorów czy konstrukcji.
Chillery składają się z następujących podzespołów:
Sprężarka
W zależności od wydajności i potrzeb jest możliwość wykonania agregatów ze sprężarkami tłokowymi, śrubowymi (pół-hermetyczne albo otwarte) lub sprężarkami typu Scroll.
Skraplacz
Standardowo stosowany jest skraplacz płaszczowo-rurowy przystosowany do chłodzenia wodą słodką (miedziane rury nisko-żebrowane), solanką lub wodą morską (miedzioniklowe lub mosiężne rury nisko-żebrowane). Dzięki zastosowaniu rur dwustronnie żebrowanych skraplacz uzyskuje lepsze parametry przejmowania ciepła i dzięki temu mniejsze wymiary gabarytowe.
Parownik
Możliwe jest zastosowanie parowników płaszczowo-rurowych lub płytowych. W przypadku wymagań parownik może być wykonane ze stali nierdzewnej. Do sterowania przepływem wody przez parownik służą czujniki temperatury na wlocie i wylocie z parownika, czujnik przepływu i czujnik przeciwzamrożeniowy.
Obieg chłodniczy
W zakresie automatyki zaworowej wymiennik płaszczowo-rurowy jest wyposażony w zawory odcinające, podłączenie do napełniania, filtr odwadniacz, elektroniczne zawory rozprężne, manometry wysokiego i niskiego ciśnienia, przetworniki ciśnienia do kontroli parametrów parowania i skraplania, zawór elektromagnetyczny oraz zawory bezpieczeństwa.
Sterownik mikroprocesorowy
Sterownik posiada m. in. następujące funkcje:
Agregaty skraplające i sprężarkowe
Agregaty skraplające WCU, które są przeznaczone do pracy w instalacjach klimatyzacyjnych we współpracy z wymiennikami central klimatyzacyjnych oraz w układach chłodniczych chłodni i mroźni prowiantowych.
W skład agregatu w wykonaniu standardowym wchodzą:
sprężarka tłokowa lub śrubowa przystosowana do pracy na jednostce pływającej
skraplacz płaszczowo-rurowy chłodzony wodą słodką lub morską
tablica z automatyką sterującą i zabezpieczającą pracę agregatu,
zawory bezpieczeństwa i zawory odcinające
a także ( w zależności od zastosowanej sprężarki):
odolejacz
kontrola poziomu oleju
czujnik temperatury tłoczenia
kontrola ciśnienia oleju
skokowa regulacja wydajności
płynna regulacja wydajności
specjalne zabezpieczenie silników sprężarek
zasilanie i sterowanie za pośrednictwem falownika
Agregaty skraplające typu AP w odróżnieniu od agregatów WCU posiadają skraplacz chłodzony powietrzem
Agregaty sprężarkowe CU, przeznaczone są do układów chłodniczych ze zdalnym skraplaczem.
Zbudowane są ze sprężarki, odolejacza, tablicy z automatyką sterującą i zabezpieczającą oraz zaworów odcinających.
Do sprężarek w wymienionych powyżej agregatach oferowane jest opcjonalnie wyposażenie dodatkowe:
Skraplacz płaszczowo-rurowy typu SPR i SPRZ
Skraplacze płaszczowo-rurowe typu SPR i SPRZ przeznaczone są do skraplania par czynników chłodniczych w agregatach chłodniczych, przy czym skraplacze zbiornikowe typu SPRZ służą dodatkowo do magazynowania ciekłego czynnika.
Skraplacze składają się z płaszcza z przyspawanymi z obu końców dnami sitowymi, do których zamocowane są przez rozwalcowanie rurki tworzące powierzchnię wymiany ciepła.
Woda chłodząca przepływa w rurkach, natomiast czynnik chłodzący skrapla się w przestrzeni międzyrurowej na ich zewnętrznej powierzchni.
Zdejmowane pokrywy kształtują przepływ wody z obu stron skraplacza, wyposażone są w króćce dopływowe i odpływowe wody. Taka konstrukcja umożliwia mechaniczne czyszczenie rur.
Pokrywy wodne zabezpieczone są antykorozyjną warstwą poliamidu odznaczająca się dobrą szczelnością, trwałością i odpornością na ścieranie oraz małym współczynnikiem tarcia w stosunku do wody.
Dzięki pokryciu tworzywem pokryw wodnych uzyskuje się skuteczną ochronę przed korozją elektrolityczną, jaka może wystąpić przy styku różnych metali w środowisku wody morskiej.
W wersji zbiornikowej skraplaczy (typ SPRZ) górna część aparatu wypełniona jest rurkami żebrowanymi i spełnia rolę skraplacza, natomiast dolna część aparatu, bez rurek, spełnia rolę zbiornika ciekłego czynnika.
W dolnej części płaszcza znajdują się dwa wzierniki umożliwiające obserwację poziomu czynnika w skrajnych położeniach.
W skraplaczach mogą być zastosowane żebrowane rury miedziane, w przypadku chłodzenia skraplaczy wodą morską rury żebrowane miedzioniklowe lub mosiężne.
Konstrukcja skraplaczy dostosowana jest do wymagań towarzystw klasyfikacyjnych: DNV / GL, LRS, BV, RMRS, RINA, ABS, PRS a także UDT lub TUV.
Parowniki płaszczowo-rurowe typu PSGR
Parowniki płaszczowo-rurowe z wrzeniem czynnika wewnątrz rur (typu suchego) przeznaczone są do schładzania wody, solanki technologicznej lub roztworów glikolu stosowanych w produkcji, w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych. Parowniki zasilane są czynnikiem chłodniczym za pomocą termostatycznego lub elektronicznego zaworu rozprężnego.
Budowa parownika
Parownik składa się z korpusu oraz dwóch pokryw płaskich: otwartej i zwrotnej. Do uszczelniania połączeń pokryw z korpusem zastosowano uszczelki płaskie o przekroju prostokątnym z klingerytu. Korpus zbudowany jest z płaszcza stalowego z przyspawanymi dnami sitowymi. Wypełniony jest o on rurkami stalowymi, gładkimi fi 12x1,5 z końcówkami zawalcowanymi w dnach sitowych. Wewnątrz korpusu znajduje się zespół przegród kierujący przepływ chłodziwa w przestrzeni między rurkami. Na korpusie w części górnej znajdują się króćce wlotu i wylotu chłodziwa (wlot chłodziwa króćcem przy pokrywie zwrotnej), w części dolnej znajduje się króciec spustu chłodziwa.
Dolot i odlot czynnika odbywa się króćcami umieszczonymi w pokrywie otwartej. Dolot jest poprzez króciec dolny.
Parownik jest montowany do podłoża za pośrednictwem łap.
Zbiorniki cieczy
Produkujemy różne zbiorniki do akumulowania cieczy stosowane w instalacjach chłodniczych.
W przypadku gdy pojemność skraplacza zbiornikowego jest niewystarczająca oraz do równomiernego rozprowadzania cieczy do zaworów rozprężnych stosowane są zbiorniki akumulacyjne do czynników chłodniczych.
W naszej ofercie znajdują się zbiorniki pionowe (ZV, ZVR) i poziome (ZH, ZHR).
Zbiorniki mogą być wykonane w wersji standardowej bez wyposażenia lub z zaworami odcinającymi, zaworem bezpieczeństwa i poziomowskazem.
Ponadto oferujemy również zbiorniki na skroplone czynniki chłodnicze takie jak: amoniak, dwutlenek węgla, propan itp. a także do akumulacji wody lodowej lub solanki w systemach pośrednich.
Klimatyzatory typu MAC
Klimatyzatory kompaktowe typu MAC są przystosowane do pracy w sterówkach i innych pomieszczeniach na jednostkach pasażerskich, statkach handlowych, platformach.
Wydajność chłodnicza: 6-43kW
Zasilanie 3x400V / 50Hz lub 3x440V / 60Hz
Wyposażenie:
Sprężarka – hermetyczna sprężarka tłokowa wyposażona w grzałkę;
Skraplacz płaszczowo-rurowy z wkładem rurowym z rur Cu-Ni przewidziany do chłodzenia wodą morską lub z wkładem z rur Cu przewidziany do chłodzenia wodą słodką
Chłodnica powietrza – wężownica miedziana z aluminiowymi lamelami przeznaczona do stosowania w warunkach statkowych
Filtr EU2
Wentylator – odśrodkowy wentylator z silnikiem elektrycznym o stopniu ochrony IP55.
Sterowanie – temperatura jest kontrolowana przez termostat. Jest możliwy wybór ręczny albo automatyczny trybu działania. Panel sterujący posiada IP55 i automatyczne przerywacze obwodu. Kompresor jest zaopatrzony w presostaty wysokiego i niskiego ciśnienia, zawór elektromagnetyczny po stronie cieczowej, filtr osuszacz, wzierniki po stronie cieczowej i manometry.
Wyposażenie opcjonalne:
Agregaty chłodnicze do instalacji przemysłowych
Oferujemy następujące usługi z zakresu instalacji przemysłowych: